10-lecia 4 Łańcuckiej Drużyny Harcerzy „Karacena” im. 10 Pułku Strzelców Konnych

W dniach 9-11.11.2018 odbył się Biwak z okazji 10-lecia 4 Łańcuckiej Drużyny Harcerzy „Karacena” im. 10 Pułku Strzelców Konnych, w którym udział wzięły drużyny Łańcuckiego Szczepu Harcerskiego:

  • 4 Łańcuckiej Drużyny Harcerzy „Karacena” im. 10 Pułku Strzelców Konnych
  • 7 Łańcucka Drużyna Harcerek "Paproć" im. Alicji Boratyn
  • 10 Łańcucka Drużyna Harcerzy "Pancerni"

Było nas aż 95 osób(w tym harcerki i harcerze, rodzice, byli drużynowi i funkcyjni solenizanta)!

Spotkaliśmy się w piątek o godzinie 17:30, po zakwaterowaniu delegacja naszego Biwaku wzięła udział w wieczernicy w kościele farnym w Łańcucie. Po powrocie odbył się kominek prowadzony przez wędr. Patrycję Baran gdzie zastępy zdobywały pierwsze punkty!

W sobotni poranek, gdy miasto spowijała mgła wszystkich wyrwał z pieleszy gwizdek oboźnego wyw. Rocha Pelca. Po powitaniu dnia i krótkim słowie wice-komendanta wszyscy uczestnicy ruszyli do toalet umyć ząbki, następnie pojawili się na śniadaniu.

Kolejnym punktem dnia był Apel Rozpoczynający, oficjalne powitanie wszystkich zastępów oraz przedstawienie Kadry biwaku. Po szybkim przygotowaniu patroli rozpoczęła się gra terenowa pt. „Drogi do Niepodległości” pióra przybocznego oraz drużynowego. Gra podzielona na trzy strefy czasowe ukazywała trudy Narodu Polskiego do odzyskania Niepodległości, oraz dała możliwość poznania Ojców Niepodległości, ale także zapoznanie z historią 4 Łańcuckiej Drużyny Harcerzy i szlifowanie technik harcerskich. W przerwie wszyscy podrażnili wewnętrzne arterie pysznym obiadem i wyruszyli na dalsze punkty. O godzinie 16:30 nastąpiło definitywne zakończenie gry oraz przygotowanie do kolacji i ogniska. 
O godzinie 17 zaczęli przybywać do nas byli harcerze naszej drużyny oraz rodzice, którzy przez lata tworzyli naszą jednostkę. Po godzinie 17 rozpoczęło się ognisko w ramach akcji „Ogień Niepodległości” w celu upamiętnienia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli, na którego koniec swoje Zobowiązanie Instruktorskie złożył nasz były przyboczny (dziś drużynowy 10 ŁDH „Pancerni”) HO Rafał Niemiec stając się instruktorem Przewodnikiem. Jeszcze raz życzymy satysfakcji płynącej z pełnionej służby, gratulujemy!
Po ognisku wszyscy przeszliśmy do sali konferencyjnej naszego ośrodka gdzie rozpoczęło się świeczkowisko połączone z obchodami 10-lecia naszej drużyny. Mieliśmy okazję gościć Komendanta Chorągwi, Hufcowego „Grodów” oraz hm. Józefa Mitkę HR.

Na początku pierwszy drużynowy hm. Leszek Mac HR. przedstawił wszystkim historię powstania „Karaceny”, wszystko przeplatane piosenkami oraz świetnymi zabawami prowadzonymi przez byłych drużynowych stworzyło magiczny klimat. Gdy zbliżało się zakończenie zza kotary wyłoniła się wędr. Patrycja Baran z tortem oraz HO Kacper Telesz z śpiewem na ustach (wtórował mu mł. Jakub Urban, a później cała sala). Po zdmuchnięciu świeczek, dla uczczenia włożonego trudu w wychowanie ponad 200 harcerzy (oraz psa i kota) każdy z byłych drużynowych: hm. Leszek Mac HR, pwd. Adam Mac HO, pwd. Jakub Mróz HO został obdarowany prezentem od Kadry drużyny.

Następnie była okazja do obejrzenia oraz pamiątkowego wpisu do Kroniki Drużyny.

Jeszcze raz dziękujemy za życzenia oraz prezenty od dziewczyn z Paproci oraz harcerzy z Pancernych!

Po zakończeniu świeczkowiska oraz błogosławieństwie ks. Adama Ryby wszyscy uczestnicy biwaku wymieniali się anegdotami z tej dekady częstując się tortem urodzinowym.

W tym samym czasie, w blasku ognia naszemu drużynowemu przyznany został stopień Harcerza Orlego, Jakub gratulujemy.
Nasza drużyna wzbogaciła się również o dwóch nowych Wywiadowców: mł. Szymona Drabickiego oraz mł. Dominika Bieleckiego. Gratulacje chłopaki!

Raz jeszcze pragniemy podziękować wszystkim harcerzom i harcerkom, instruktorom i instruktorkom, byłym harcerzom oraz rodzicom którzy przez tyle lat pomagali nam przede wszystkim na kwaterkach, ale także przez całą resztę dni w roku, darząc nas zaufaniem w pracy z ich dziećmi oraz wyrozumienie w czasie perturbacji.

Pełni wrażeń, szczęśliwi oraz zmęczeni wszyscy udali się spoczynek nocny.

W niedzielę, Dzień Boży, obudził wszystkich gwizd wice-komendanta, po powitaniu dnia, toalecie i śniadaniu nastąpiło wielkie sprzątanie, a równolegle przygotowania do obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości. O 10:13, na przodzie z sztandarem naszego Hufca wyruszyliśmy na coroczny przemarsz do kościoła. Tuż przed wejściem do kościoła przedstawiciele naszego Szczepu złożyli róże przy tablicach pamiątkowych na wschodniej ścianie Fary. Punkt 12:00 został odśpiewany hymn państwowy, a po zakończeniu mszy wszyscy przemaszerowali pod popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Kasynie Urzędniczym by złożyć okolicznościowe wiązanki kwiatów oraz znicze.

Po zakończeniu obchodów odbył się Apel kończący nas biwak, tam została przeczytana punktacja biwakowa, w której niezaprzeczalnie I miejsce zajął zastęp NARCYZY z 7 Łańcuckiej Drużyny Harcerek „Paproć”, któremu raz jeszcze gratulujemy świetnego wyniku! Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał przypinkę na pamiątkę 10-lecia Karaceny, a następnie wszyscy rozeszliśmy się do domów.

Czuwaj!

Galeria z 10-lecia drużyny


Kurs Zastępowych "BASZTA XV"

Najlepszymi zastępowymi od prastarych czasów są tylko ci, którzy przeszli przez BASZTE. I CZĘŚĆ: 7-9 września (pod namiotami) w Jarosławiu, II CZĘŚĆ: 14-16 września (w szkole) w Ujeznej.

Nowy drużynowy

2 września podczas zbiórki hufca z funkcji drużynowego zwolniony został pwd. Jakub Mróz HO.! Nowym p.o. drużynowym został mianowany od dnia 22 lipca 2018 ćw. Jakubowi Szczepańskiemu. fot. Kacper Telesz